Харківський інститут "Енергопроект":
історія, організація, люди

Харківський інститут "Енергопроект" було засновано 31 березня 1932 року, як проектний відділ тресту "Укренергобуд", якій влився до Всесоюзного спеціалізованого проектного тресту "Теплоелектропроект". Основною спеціалізацією інституту з часу його заснування було проектування електростанцій, підстанцій і електричних мереж.

У роки Другої світової війни Харківське відділення зробило великий внесок у проектування і будівництво електростанцій для забезпечення потреб оборонної промисловості в тилу, в Середній Азії, на базі обладнання, яке було евакуйовано з окупованих територій. У 1944 році, після визволення Харкова, інститут відновив свою діяльність в місті, як відділення тресту, перетвореного в 1951 році в інститут "Теплоелектропроект".

У післявоєнний період інститутом було виконано дуже складний обсяг робіт з проектного забезпечення і відновлення теплових електричних станцій і об'єктів енергетичного призначення у стислі терміни.

У ці ж роки почалося проектування нових електричних станцій, а у наступні роки - комплексне проектування теплових, атомних станцій і різних енергетичних об'єктів.

Діяльність інституту тісно пов'язана з історією розвитку енергетики Радянського Союзу і особливо України. Більше 60% енергетичних потужностей теплових і атомних електростанцій України побудовано за проектами інституту.

Вперше в СРСР за проектами Харківського відділення на електростанціях країни впроваджувалися головні агрегати та енергоблоки потужністю 100, 150, 200, 300, 800 МВт.

Всього за проектами відділення було введено більше 33 ГВт потужностей на вітчизняних ТЕС і більше 1,5 ГВт на закордонних об'єктах.

Починаючи з 1970р інститут починає працювати над проектуванням АЕС з реакторами ВВЕР-1000, і атомна тематика стає одним із основних напрямків його діяльності. Харківський інститут у складі "Теплоелектропроекту", реорганізованого в "Атомтеплоелектропроект", а потім в "Атоменергопроект", забезпечив, як гeнпроектувальник, введення 9 ГВт потужностей на атомних станціях.

За заслуги у галузі проектування теплових електричних станцій, впровадження нової техніки, значні удосконалення в області енергетики і розвиток енергетичної галузі інститут "Теплоелектропроект", до складу якого входило Харківське відділення, був нагороджений орденами Леніна в 1962 році і Жовтневої Революції 1974 року.

У 1996 році на базі інституту створено відкрите акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут" Енергопроект ", яке сьогодні є провідною організацією з проектування та проектного забезпечення експлуатації теплових і атомних електростанцій в Україні.